ZPK - vedení tahu při malování obrazu 2 (olejové barvy - dárky)

31. prosince 2007 v 13:36 | Milan Smetana |  obrazy na zeď - práce kopisty - olejové barvy - obrazy na prodej - blog.cz
Tímto článekem naváži na minulou rozpravu o nácviku kopírováním kreseb a poukáži na vedení tahu štětce.
Abych vysvětlil, proč je důležitý nácvik vedení tahu, použiji svou starší práci a srovnám ji s malbou Evžena Habsburského.

Jedná se psa ležícího v křesle. Až na nesjednocený lesk je to vcelku zdařilá malba.
Nyní uvedu dva detaily, na kterých je názorně vidět jak je důležitý nácvik vedení tahu a jak se jeho ovládání projevuje na kvalitě malby.
ukázka 1:
ukázka 2:
Malba psa (ukázka 1) vypadá jako fotografie. Je to malba, která nesplňuje nároky na kvalitní řemeslnou práci výtvarníka. I když se jedná o malbu alla prima, nevyužívá práci s pastou.
Ukázka 2 předvádí práci s pastou a lazurou, kterou umožňuje vrstvená technika. Právě možnost hry ve strukturách past a následných her optických efektů v lazurách je důvod, proč mám rád malbu postupným vrstvením a přemalováváním lazurami. Vynikající prací v pastách se vyznačovali Brandl a Rembrandt.
Práce s pastou předpokládá zvládnutí vedení tahu. Doporučuji, aby kopista, po nácviku tahu kresbou, strávil nemalé množství času s vytipovaným obrazem. Aby se věnoval studiu rukopisu mistra nebo jeho okruhu. Před vlastním kopírováním pak namaloval několik technologických zkoušek a poté se pustil do samotné kopie. V podstatě by měl být natolik připravený, že by mu práce na kopii měla přinášet radost a ne napětí, jak udělat další tah. Jak jsem již zmínil dříve, obraz pro kopii by měl být volen podle technické dovednosti ztotožnění s rukopisem mistra.
- dárky -
Děkuji portálu blog.cz za možnost mé prezentace.
Mé další stránky:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dušan Dušan | E-mail | 23. ledna 2008 v 14:46

http://www.technologiaartis.org/czech.html

2 Locki Locki | Web | 23. října 2008 v 20:45

hm,děkn za koment ,i když předpokládám,že stejný bych našla i na jiných blozích ,každopádně se mi líbí tvoe práce ,zaky se zabývám  kreslením a chci to i studovat ,nic jako olejomalba jsem ae ještě nedělala.. snad se mi poštěstí .Ale vypadá to fakt dobře .At se daří ;)

3 hubert hubert | E-mail | Web | 27. července 2009 v 16:30

Inspirující. Díky.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama