Duben 2008

Optická kopie obrazu (olejové barvy - malování - blog.cz )

30. dubna 2008 v 10:09 | Milan Smetana |  Barvy v bytě, malování, na šablony, blog.cz, obrazy, prodej obrazů
Dnešní článek věnuji opět tématu malování kopie obrazu. Tentokrát se zaměřím na kopii optickou.
Kopie optická je kopií, která si za svůj cíl klade především vizuální podobnost s originálním obrazem. Není tedy jejím záměrem sledovat technologickou výstavbu obrazu. Často také pracuje s dobově neautentickými materiály. Může se tedy stát, že původní obraz malovaný olejovými barvami je při kopírování malován barvami akrylovými nebo jinými. Optická kopie je často malována technikou alla prima, která je užívána především proto, že směřuje přímo ke konečnému vzezření hotového díla a urychluje dlouhotrvající proces malby ve vrstvách. Z toho důvodu je kopie optická plošší než kopie technologická. Toto je patrné především u obrazů, které byly původně malovány vrstvenou technikou. Je-li původní originál malován technikou alla prima, pak je kopie optická žádanou záležitostí. Tak je tomu v připravené ukázce kopie obrazu Salvadora Dalího - obchod s otroky(výřez). Pokud je však původní obraz jednoznačně malován vrstvenou technikou, pak je optická kopie záležitostí přinejmenším nešťastnou a mnohdy i nevkusnou.
Ještě bych zmínil kopii inspirativní, která je v podstatě optickou kopií, avšak jejím cílem je parafrázovat originál a pracovat s ním jako s inspiračním zdrojem vlastní tvorby.
- dárky -
Děkuji portálu blog.cz za možnost mé prezentace.
Mé další stránky:

Malba obrazu vrstvenou technikou dle fotografií (olejové barvy - dárky)

5. dubna 2008 v 13:27 | Milan Smetana |  Evžen Habsburský - malování na zakázku - olejové barvy - prodej obrazů do bytu - obrazy na zeď - blog.cz
Tímto článkem naváži na článek:"Technologie a technika olejomalby".

Ve článku jsem se zmiňoval o malbě dle fotografických předloh. Jedná se o práci, kde jsem použil čb fotografie jako předlohy pro malbu obrazu. V podstatě se jednalo o inspirativní kopii dle fotografií, kde byla dále řešena barevnost a objemy některých stínů. Nejednalo se tedy o pouhé optické okopírování fotografie.
Pro celkovou představu přikládám fotografické předlohy:

A zde je animace, která dokumentuje průběh vzniku obrazu(tentokrát s hudebním podkladem):
- dárky -
Děkuji portálu blog.cz za možnost mé prezentace.
Mé další stránky: